Roditelji imaju važnu ulogu u prepoznavanju odstupanja u urednom govorno-jezičnom razvoju, zbog što ranije identifikacije i dijagnostike poremećaja, te uključivanja u primjerenu terapiju.
Kako prepoznati odstupanja od urednog razvoja govora? Prije svega, potrebno je poznavati neke karakteristike uobičajenog razvoja govora kod većine djece.
1. U prva dva mjeseca života dijete se oglašava refleksno, plačem, krikom i vokalizacijom. Takvo oglašavanje signalizira potrebe i stanja djeteta, na šta roditelji i reagiraju.
2. Od drugog do petog mjeseca dijete počinje uspostavljati svjesnu kontrolu nad slušanjem i izgovorom, počinje gukati, igrati se intonacijom, traži izvor zvuka okretanjem glave, pojavljuje se prvi smiješak.
3. Od petog do sedmog mjeseca dijete počinje brbljati, igra se svojim govornim mogućnostima, producira svoje prve konsonante (p, b i m) ugrađene u jednostavne slogove (pa, ba i ma).
4. Od sedmog do 12. mjeseca dijete sve više brblja i producira sve više slogovnih nizova (pa-pa, ba-ba, ma-ma), često brblja uz socijalni poticaj, oponaša različite govorne zvukove.
Oko 12. mjeseca uobičajeno se javljaju i prve riječi sa značenjem (mama, tata, papa). Razumijevanje govora roditelja je sve bolje, dijete reagira na zabrane i jednostavne naloge.
5. Od 12. do 18. mjeseca dijete počinje producirati veći broj riječi, rječnik mu broji do pedesetak riječi, a počinju se javljati i prva spajanja po dvije riječi (Mama papa? Šta to?).
Roditelji djetetu postavljaju jednostavne naloge i pitanja koje dijete razumije (Daj pusu! Poljubi bebu! Gdje je oko? Gdje je beba?). S interesom sluša pjesmice i jednostavne priče.
6. Od druge do treće godine u govoru djeteta uočava se značajni porast govornog rječnika, ono pravi rečenice od dvije ili tri riječi, počinje upotrebljavati negacije (ne, nema) i prve zamjenice (ja, ti). Izgovor glasova postaje sve razumljiviji. Sposobno je razumijeti i dva naloga u nizu (Donesi bebu i stavi je na krevet!).
7. Od treće do šeste godine dijete počinje koristiti sve složenije i dulje rečenice, upotrebljava gramatička pravila materinjeg jezika, rječnik je sve bogatiji, ovladava pravilnim izgovorom većine glasova, govor je razumljiv i nepoznatim osobama.
Dijete prepričava prošle događaje, voli slušati priče, razvija se sposobnost prepričavanja priča, lako stupa u komunikaciju. Sposobno je svoje želje, potrebe i misli izraziti govorom u skladu s pravilima materinjeg jezika.
8. Od šeste godine izgovor glasova bi trebao biti u potpunosti u skladu sa sistemom glasova materinjeg jezika, dijete pravilno i vješto koristi gramatiku materinjeg jezika, govorno-jezični nivo preduvjet je početka razvoja čitanja i pisanja.
No, potrebno je imati na umu da postoje i individualna odstupanja, te da svako odstupanje ne znači i poremećaj. Neka djeca brže ovladavaju pojedinim aspektima razvoja govora i jezika, a neka sporije.
Važno
Ukoliko primijetite da dijete značajno odstupa od očekivanog razvoja govora korisno je posavjetovati se sa nadležnim pedijatrom. Pedijatar će, ukoliko postoje indikacije, dijete uputiti na daljnje potrebne preglede otorinolaringologa, neuropedijatra, logopeda, psihologa ili nekog od drugih specijalista.
Kada kod logopeda
Ponekad su roditelji zabrinuti za razvoj govora i jezika kod svog djeteta i obično uspoređuju njegov govor s govorom druge djece u porodici, vršnjaka iz vrtića, slušaju savjete rođaka i prijatelje, te sami poduzimaju određene «metode» poticanja i ispravljanja govora. U takvim situacijama roditeljima se preporučuje potražiti savjet stručnjaka – logopeda.
izvor : novi.ba
četvrtak, 22. veljače 2018.
veljače 22, 2018
Bebe i ishrana
No comments
Related Posts:
OVIH 7 NAMIRNICA ĆE ZAŠTITTI VAŠU GUŠTERAČU: Smanjuju rizik od RAKA PANKREASA Gušterača je važan dio našeg digestvnog sistema. Ne samo što reguliše i neutrališe kiselu hranu u našem želucu, već i luči enzime koji pomažu u varenju ugljenih hidrata, proteina i masti. Zdrav pankreas reguliše unos šećera… Read More
“Neplanirana trudnoća je nešto najbolje što mi se desilo u životu” Iskrena ispovest majke u kojoj će se pronaći mnoge od vas… A ako ste u ulozi “neplaniranog deteta”, onda znajte da isto ovo i vaša mama misli o vama. foto . Megan Leigh Photography “Konačno period bez trudnoće, bez doje… Read More
JAKA PRIČA ! LAVICA !! Tek posle 7 dana od rođenja uzela sam svoju Iskru u ruke. Taj osećaj i danas pamtim.. Ćao Sonja…dugo je vremena prošlo od kada sam ti pisala svoju prvu priču o sinu Lazaru. Nakon njega je došla moja lavica Iskra. S obzirom da je i ona posebna zbog svoje borbenosti…dobila je svoju priču..doduše tek posle 10 m… Read More
Imam 19 godina i svoje tri sreće..I najponosnija sa mlada mama na celom svetu Žene majke kraljice htela bih nešto podeliti sa vama majka i deca -Na završetku 9-tog razreda odem kod svoje starije sestre, ona imala dva mala sina pa da joj malo pomognem Jedno veče kada su bebe zaspale izadjemo naz dve… Read More
U osmom mesecu rizične i niske trudnoće me je ostavio i otišao da živi sa drugom, činilo mi se da se svet ruši I ja želim da podelim sa vama moju priču. Istinutu naravno. 🤗 foto. privatna arhiva Sa 19 godina sam otišla iz svoje države za boljim životom, kako to već mi kažemo. Sama u tuđem svetu, ali ipak sam se snašla. Bilo je … Read More
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar